Po kontuzji – jak długo trwa rehabilitacja kolana

boo-2399974_1920

Kontuzje kolana nie należą do najprzyjemniejszych urazów. Część z nich poważnie ogranicza naszą zdolność ruchową, przez co czujemy się źle nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Przyjrzyjmy się zatem najczęstszym urazom oraz temu, jak wygląda rehabilitacja kolana.

Aktywni mają pod górkę

Jeżeli regularnie uprawiasz sport, z pewnością zdajesz sobie sprawę z faktu, że może ci się przydarzyć jakaś kontuzja. Niestety, gdy już się przydarzy, trzeba zawiesić dres, czy inny strój sportowy na wieszaku i poddać się leczeniu. A to może trwać nawet kilkanaście tygodni. Wszystko zależy od tego, jaka kontuzja nam się przytrafiła. A tych jest całkiem sporo.

Zawsze pomoże ci lekarz

Zanim zagłębisz się w lekturę „popularnych” urazów, pamiętaj, że nie ma lepszego diagnosty niż lekarz. Za każdym razem, gdy poczujesz ból, który nie zniknie następnego dnia, zobaczysz obrzęk lub krwiaka – jak najszybciej zasięgnij porady lekarza ortopedy. W tym tekście dowiesz się jedynie, co ci się może stać i jak długo potrwa rehabilitacja kolana. Jeżeli doszło do złamania przeciążeniowego kości piszczelowej czeka cię długa przerwa od uprawiania sportu. Ból pojawia się jedynie w trakcie biegania. Nie czujesz go, gdy chodzisz, co może uśpić twoją czujność. Niestety, długo odpoczniesz od aktywności fizycznej. Do poprawnej diagnozy potrzeba specjalistycznych badań, zaś sama rehabilitacja kolana trwa ponad 3 miesiące. Dopiero po tym czasie można stopniowo wrócić do biegania.

Rehabilitacja kolana w innych przypadkach

Jeszcze poważniejszą kontuzją jest strukturalne uszkodzenia chrząstki. Objawia się bólem w stanie spoczynku,, zaś nasila się podczas treningów. Jego ignorowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeżeli stwierdzisz, że „rozbiegam to i minie”, skazujesz się na bardzo poważną kontuzję. Trening może nasilić uszkodzenia chrząstki i doprowadzić do zmian już nieodwracalnych. Co więc powinieneś zrobić? Natychmiast udać się do lekarza i rozpocząć rehabilitację kolana. W przeciwnym razie możesz już więcej nie biegać.

Do „lepszych” kontuzji należy zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego. Jeżeli kolana bolą cię podczas biegania, możliwe, że doszło właśnie do tego urazu. Jak wygląda rehabilitacja kolana? Przez 2-3 tygodnie powinieneś dać sobie spokój z treningiem. Bieganie powinno zostać zastąpione aktywnością fizyczną, w której nogi będą jak najmniej eksploatowane. Jeżeli przez dwa miesiące ból nie zniknął, mogło dojść do uszkodzenia łąkotki bocznej, co zostanie potwierdzone w badaniu artroskopowym.

Recommended For You

About the Author: konskowola.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *