Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Czy fotowoltaika jest opłacalna

Moc paneli słonecznych jest zależna od pogody oraz rodzaju instalacji. Parametry paneli fotowoltaicznych, które podają producenci wyznaczane są przy standardowych warunkach pracy. STC (standard test conditions), w czasie których promieniowanie słoneczne ma moc 1000 W/m2, temperaturę 25°C oraz prędkość wiatru 1,5 m/s.

Co dają standardowe warunki?

Standardowe warunki umożliwiają porównywanie sprawności modułów bez względu na producenta oraz rodzaj stosowanej technologii. Najczęściej zauważane wartości promieniowania słonecznego bezpośredniego dla całej Polski, pomiędzy godziną 9:00 a 15:00, mieszczą się w zakresie 600-800 W/m2.

Fotowoltaika- ile kosztuje tego rodzaju instalacja?

Koszt inwestycji w układ fotowoltaiczny łączy się z łączną mocą fotoogniw i miejscem, w którym instalacja będzie zainstalowana. Małe instalacje fotowoltaiczne, do 10 kW, umieszczane są na dachach budynków. Natomiast systemy o mocy większej niż 10 kW instalowane są zazwyczaj na gruncie za pomocą konstrukcji wsporczych. Wydatki dotyczące przygotowania projektu instalacji ponosimy zazwyczaj jako pierwsze. Są niewielkim procentem całej inwestycji.

Dokładne koszty instalacji

Ponad 2/3 kosztów związane jest z zakupem urządzeń razem z całym osprzętem elektrycznym. Na inwerter, który zapewnia zmianę parametrów prądu płynącego z paneli na takie, jakie są potrzebne do domowych odbiorników (przemienny, 230 V, 50 Hz), trzeba przeznaczyć kilka tysięcy złotych. Natomiast pozostałe drobne akcesoria, mam tutaj na myśli na przykład konstrukcje mocujące, przewody razem z montażem- pochłoną kolejne kilka tysięcy.

Fotowoltaika- czy taka instalacja jest opłacalna?

Żeby mniej więcej określić opłacalność zakupu fotoogniw, bierze się pod uwagę dane ich producentów, który zazwyczaj opierają wycenę na obliczeniach w teorii. Wynika z nich, że przeciętne koszty jednostkowe dla niewielkich instalacji poniżej 10 kW, montowanych na dachach budynków, mieszczą się w zakresie od 7000 do 8000 zł/kWp.

Czy można ogrzać cały dom tylko za pomocą energii słonecznej?

Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie urządzenia domowe elektryczne były zasilane tylko darmową energią słoneczną. To byłby ostateczny dowód, że fotowoltaika zawojowała nasze domy i zadomowiła się w nich na stałe. Niestety jak na razie jest to niemożliwe. Łączna moc odbiorników elektrycznych nie może przekroczyć 30 kW. Chodzi tutaj również o sprzęt RTV, AGD oraz oświetlenie (bez ogrzewania elektrycznego). Wybudowanie instalacji, która chociaż w połowie byłaby zasilana przez energię słoneczną jest bardzo drogie i pracochłonne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie instalacji do własnych potrzeb. Tylko wtedy jesteśmy wydać rozsądne pieniądze, która zwrócą nam się w przeciągu najbliższych kilkunastu lat.

Recommended For You

About the Author: konskowola.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *