Kiedy zapraszano gości do wanny?

bidet1
Ludzie dzisiaj uwielbiają się kąpać. Excellent wanny są bardzo popularne. Wystarczy tylko iść do sklepu czy wybrać sobie w sklepie internetowym odpowiednią wannę. A wybór jest naprawdę duży. Są wanny narożne, wolnostojące, klasyczne. Różne są też obudowy wanien. Jeśli ktoś jednak woli szybką kąpiel, może także zainstalować sobie prysznic. A jak kąpano się dawniej? Czy w dawnych czasach także, jak dziś, uwielbiano pluskać się w wodzie?

Prehistoryczne kąpiele w jeziorze

Zacznijmy od czasów prehistorycznych. Choć niewiele jednak wiemy na ten temat. Jak często mył się człowiek pierwotny? Naukowcy przypuszczają, że ówczesnego człowieka nękały różne pasożyty i wszy. Higiena nie była bowiem jeszcze wówczas rozwinięta. Daleko takiego człowiekowi do człowieka z epoki excellent wanny. Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że ówczesna higiena zależna była od pory roku, klimatu, pogody. Jeśli bowiem robiło się ciepło, człowiek pierwotny wędrował do rzeczy czy do jeziora i kąpał się tam. Tak było szczególnie w paleolicie. Potem jednak nastąpił okres neolitu, czy czasy, kiedy człowiek zaczął prowadził osiadły tryb życia. Neolityczne kąpiele różniły się od paleolitycznych na przykład tym, że ludzie już nie wędrowali, ale mieli swoje stałe terytoria i stałe kąpieliska. Ludzie zresztą gromadzili się głównie w takich miejscach, które były związane z wodą. Woda była potrzebna zresztą ówczesnemu człowiekowi nie tylko do kąpieli, ale po prostu do życia, czyli na przykład do napojenia, bo przecież wiadomo, że człowiek bez wody nie może żyć.

Starożytny kult kąpieli

A potem przyszedł czas antycznych cywilizacji. To właśnie wówczas higiena zaczęła odgrywać bardzo dużą rolę. O ile prehistoryczny człowiek raczej nie miał czasu na higienę, chyba że to było konieczne, to człowiek starożytności wręcz koncentrował swoje życie wokół kąpieli. Ówczesne kąpiele z całą pewnością można porównać do współczesnych czasów epoki excellent wanny. Choć trzeba przyznać, że w epoce tej podchodzono do kąpieli jeszcze bardziej otwarcie. Dzisiaj kąpiele są wydzieloną dziedziną życia. I choć nie traktujemy kąpieli jako tabu, to jednak na czas kąpieli zamykamy się w łazience i celebrujemy kąpanie się w samotności. Jednak najbardziej luksusowego współczesne excellent wanny nie dorównują wannom starożytnym, które były na przykład niekoniecznie pojedyncze, ale za normalne uważano wspólne kąpanie się. Poza tym na przykład w antycznych łaźniach przyjmowano gości.

Czy wyobrażamy sobie współcześnie, aby zaprosić gości do… łazienki? A w epoce starożytnej takie działania były na porządku dziennym. W wannach jedzono i prowadzono interesujące dyskusje.

Recommended For You

About the Author: konskowola.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *