Masło shea jest jednym z surowców stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Wielu z nas kojarzy ten produkt z branżą kosmetyczną. Jednak masło shea ma znacznie więcej zastosowań. Z tego artykułu dowiesz się, jakich!
Masło shea – surowiec kosmetyczny prosto z Afryki
Na przestrzeni wieków Europejczycy przywozili na kontynent rzeczy ze wszystkich zakątków świata. Kilkaset lat temu Hiszpanie przywieźli ziemniaki z Ameryki Południowej. Z kolei orientalne przyprawy przybyły do nas z Dalekiego Wschodu. A skąd wzięło się w Europie masło shea? Ten surowiec kosmetyczny przywędrował do nas z samego serca Afryki. Zawdzięczamy to pewnemu szwedzkiemu podróżnikowi, który nazywał się Mungo Park. To właśnie on przywiózł do Europy owoce, z których obecnie pozyskujemy masło shea. Choć odbyło się to w XVIII wieku, przemysł kosmetyczny odkrył wspaniałe zastosowania surowca dopiero w XX wieku.
Masło shea, jakie znamy obecnie jest pozyskiwane z masłosza Parka – afrykańskiego drzewa naturalnie występującego w Afryce Środkowo-Zachowniej. Przez mieszkańców tego regiony masłosz jest uznawany za święty.
Masło shea w branży kosmetycznej – odkryj zastosowania
Masło shea jest stosowane w przemyśle kosmetycznym jako składnik produktów do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Liczne właściwości sprawiły, że producenci chętnie dodają go do swoich wyrobów. Surowiec kosmetyczny jest bowiem bogaty w witaminę A, E i F. Witamina F w kosmetyce definiowana jest jako mieszanina trzech nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego i arachidonowego. Ich obecność sprawia, że produkty z masłem shea głęboko nawilżają skórę. Dzięki temu z łatwością docierają w jej głąb i skutecznie w proces starzenia. Ponadto masło shea chroni cerę przed działaniem wolnych rodników. Poprawia jej elastyczność i chroni przed podrażnieniami wynikającymi z długotrwałej ekspozycji na słońce lub wiatr.
Masło shea – gdzie znajdziemy ten surowiec kosmetyczny?
Z uwagi na liczne zastosowania, masło shea znajdziemy w wielu produktach do pielęgnacji. To między innymi szminki, balsamy do ciała, kremy do twarzy czy masażery. Producenci pozyskują je od dystrybutorów takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne. Choć to właśnie w branży kosmetycznej najczęściej spotkamy masło shea, ten surowiec kosmetyczny wykorzystuje się także w innych gałęziach przemysłu. Mało kto wie, że masło shea jest idealnym środkiem do konserwacji drewna. Co ciekawe, podobno daje lepsze rezultaty niż stosowanie chemicznych preparatów. Masło shea występuje także w wersji jadalnej. Można na nim smażyć, jak również dodawać do potraw. Powinno poprawić smak jedzenia, jego aromat oraz konsystencję. Warto rozważyć włączenie go do swojej diety, zwłaszcza jeśli lubimy eksperymentować w kuchni. Być może sprawdzone potrawy już znudziły się domownikom i czas na nowe. W takiej sytuacji nie zaszkodzi skorzystać z dobrodziejstwa, jakie daje nam masłosz Parka. W końcu nie mamy nic do stracenia, za to możemy odkryć zupełnie nowe smaki.